Webinar "Srce i emocije"

# Održano online 12. 6. 2024.

Kome je potreban kardioverter defibrilator i kako živjeti s njime bez stresa?

12. lipnja 2024. Udruga Ritam srca održala je besplatnu online edukaciju o aritmijama, potrebi za kardioverter defibrilatorom i životu s njim bez stresa.

 

Na ovom mrežnom seminaru koji je vodila predsjednica Udruge Ritam srca prim. dr. sc. Borka Pezo Nikolić, opisane su metode procjene rizika i koristi od sprječavanja iznenadne srčane smrti ugradnjom ICD uređaja kao i način kako ICD uređaj funkcionira te kako se ugrađuje i kontrolira. Pruženi su i savjeti o tome kada se osobe koje primijete nepravilan rad srca trebaju javiti na pregled.

Posebna pozornost bila je posvećena psihološkim aspektima života s ugradbenim kardioverter defibliratorima. Detaljnim pojašnjenima naših osjećaja koji se rađaju kada smo zdvojni, uplašeni i pomalo depresivni, praćenim zornim primjerima psiholoških terapija i tehnika samopomoći, može se steći uvid i kako si možemo pomoći ne samo ako imamo aritmiju i ugradbeni kardioverter defiblirator, nego i u mnogim drugim proživljavanjima naših dijagnoza.

Snimke izlaganja o spomenutim temana pogledajte niže.

Prim. dr. sc. Borka Pezo Nikolić, kardiologinja Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb objasnila je uz ostalo indikacije za ugradnju kardioverter defibrilatora i pružila uvod u psihološke aspekte života nakon ugradnje defibrilatora.
 

Doc. dr. sc. Zrinka Jurišić, kardiologinja i pročelnica Zavoda za aritmije KBC-a Split objasnila je koristi implantabilnoog kardioverter defibrilatora u prevenciji iznenadne srčane smrti. Naglasila je kako u tome taj uređaj nema adekvatne zamjene drugim terapijama.
 

Dubravka Kruhek Leontić, prof., klinički psiholog u Poliklinici za prevenciju kardiovaskularnih bolesti i rehabilitaciju "Srčana", zaokružila je teme ovog webinara objašnjavajući koje su psihološki izazovi života s aritmijom, elektrostimulatorom i defibrilatorom i na više primjera iz prakse predstavila kako u tome pomaže psihologija